Słodko-gorzki balans dań

W przygotowywaniu rozmaitych potraw bardzo istotne jest poczucie smaku. To ono pozwala zyskać istotny balans, który sprawia, że o daniu pamięta się przez długie lata.

Marmolada z gorzkiej pomarańczy

Niestety nie każdy posiada naturalny instynkt, który pozwala na stworzenie doskonałej kompozycji smakowej bez konieczności używania dodatkowych porad i produktów. Sprawdźmy więc, w których daniach dobry będzie słodko-gorzki balans i jak go uzyskać.

Kiedy warto o niego dbać?

Zbyt słodkie ciasta czy nawet dania główne mogą zniechęcić do jedzenia nawet największego smakosza. O ile w deserach jest to często kwestia smaku oraz po prostu przepisu, o tyle do dań głównych warto dodawać coś, co sprawi, że słodko-gorzki balans będzie zdecydowanie utrzymany. Dotyczy to zwłaszcza mięs pieczonych.

Jak go uzyskać?

Oczywiście możemy samodzielnie zadbać o taki balans, dodając np. sok z cytryny czy gorzkiej pomarańczy oraz nieco cukru. Lepiej jednak będzie np. do marynaty z miodem czy tostów na deser dodać coś, co ma już gotowy, przekazywany od lat smak. Jest to na przykład marmolada z gorzkiej pomarańczy, od wieków tworzona według takich samych receptur.