Garnek na parę – prosto i ze smakiem

W zdrową dietę warto włączyć produkty, przygotowywane na parze. Są one cennym bogactwem witamin, nie poddawanych bezpośredniej obróbce, jak w przypadku smażenia lub pieczenia. Dotychczas wydawało się, że gotowanie na parze wymaga pomocy profesjonalnego sprzętu, typu parownica, ale nowoczesna kuchnia, zaopatrzona w garnek na parę jest solidnym fundamentem do wdrożenia zdrowej diety. W czym tkwi sukces naczynia?

Prosta konstrukcja, wiele możliwości

Typowy garnek do gotowania na parze posiada bardzo prostą konstrukcję – składa się z korpusu, do którego wlewana jest odpowiednia ilość wody, oraz sita, na których umieszcza się składniki. Całość naczynia należy przykryć pokrywką, aby uniemożliwić wyciek pary i zatrzymać aromaty potraw. Ot, cała filozofia. Producenci tych akcesoriów kuchennych dbają o to, żeby garnek na parę był funkcjonalny i sprawdzał się na wszystkich typach kuchenek – indukcyjnej, gazowej i ceramicznej. Niezależnie zatem od tego jaki typ sprzętu zasila kuchenne AGD, garnek do gotowania na parze może stanowić wyposażenie szafek gospodarza.

Smak kojarzony z aktualną porą roku

Garnek na parę jest uniwersalnym naczyniem, które można wykorzystać o każdej porze roku – latem, przygotowując sezonowe warzywa i owoce, oraz zimą – chcąc posilić się treściwym mięsem lub rybą. Pewnym jest, że smak i aromat wszystkich potraw zostaje zamknięty w ich wnętrzu i cieszy podniebienia rodzinnych smakoszy.