Soczyste i delikatne w smaku

Jakie powinno być idealnie przyrządzone danie? Wszystko oczywiście zależy od rodzaju tej potrawy. Wiele zależy też od jej przeznaczenia. Jeżeli to domowy obiad czy deser, można wybaczyć małą wpadkę. Jeżeli danie ma być podane gościom na eleganckim przyjęciu, trzeba bardzo się postarać, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. 

Mielone od babci

Jakie są idealne kotlety mielone? Soczyste, chrupiące, delikatne. Książki kucharskie kryją wiele przepisów na to danie, które do dziś jest podstawą codziennego obiadu w wielu polskich domach. Oprócz mielonych, można spotkać na polskich stołach na przykład śląskie rolady. Popularne są też dania z kurczaka lub indyka, które uchodzą za lekkie i zdrowe. Mięso takie jak drób ma wielu zwolenników. Jednak mielone zawsze obronią się smakiem i aromatem. Pyszne mielone to dla wielu osób ulubione danie z dzieciństwa. Mamy i babcie doskonale wiedziały, jak trzeba je przyrządzić.

Z pokolenia na pokolenie

Babcie przekazują swoim wnukom wiele tajemnic. Tajemne receptury jak upiec wspaniałe ciasto czy jak przyrządzić najlepsze mielone na świecie, również nie powinny zaginąć. Powinny być przekazane kolejnym pokoleniom. Dobrze, kiedy młodzi nie zapominają o tradycjach. Dobrze, kiedy seniorzy chcą się dzielić swoją wiedzą i swoim doświadczeniem, a młodzi chcą się uczyć i korzystać z tego bogactwa. Jeśli chodzi o gotowanie, doświadczenie osób starszych jest bezcenne. Seniorzy potrafią oddać gotowaniu całe swoje serce i gotować bez używania zbędnej i szkodliwej chemii.