Kiełbasa sucha – jak ją zrobić?

Sucha kiełbasa jest jednym z najtrwalszych gatunków mięs. Może leżeć tygodniami czy miesiącami i nawet po tak długim czasie zachwyci wszystkich wyjątkowym aromatem i jeszcze lepszym smakiem. To tradycyjny polski wyrób, który wziął się Małopolski. Dziś natomiast kiełbasa sucha jest doskonale znana wszystkim Polakom. I choć można ją kupić w każdym supermarkecie, najlepiej zrobić ją samodzielnie, by zobaczyć, jak rzeczywiście powinna smakować.

Składniki niezbędne do przygotowania potrawy


Najważniejsze jest mięso. Aby uzyskać pożądany smak kiełbasy, należy połączyć ze sobą trzy gatunki: całe dwa kilogramy wieprzowiny (jak najchudszej), pół kilograma wołowiny (chudej) i pół kilograma słoniny (może być wieprzowa). Potrzebne będą również jelita wieprzowe o długości wynoszącej ok. 5-6 metrów oraz 35 g soli przeznaczonej do peklowania.

Sucha kiełbasa Tarczyński musi mieć intensywny smak, za który odpowiedzą dodane do niej przyprawy. Klasyczna mieszanka powstanie wskutek połączenia ze sobą: majeranku, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu oraz jednego ząbku czosnku bądź czosnku granulowanego.

Przygotowanie mięsa


Kawałki mięsa należy oczyścić z nadmiaru tłuszczu i usunąć z nich ścięgna, a potem pokroić na bardzo drobne kawałeczki bądź zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Następnie trzeba dokładnie wymieszać je z solą, a powstałą masę owinąć folią i umieścić w lodówce. Mięso powinno się chłodzić przez przynajmniej jedną dobę. Ten czas jest niezbędny, aby zdążyło wchłonąć całą sól.

Doprawianie i formowanie


Po wyciągnięciu mięsa z lodówki można uzupełnić je wybranymi wcześniej przyprawami i wyrobić z niego farsz. Masa powinna być delikatnie lepka. Gdy osiągnie kleistą konsystencję, można przejść do nadziewania nią jelit. Aby usunąć powietrze, które często przedostaje się do mięso, warto też wywałkować gotowe kiełbaski i zrobić w jelitach maleńkie otwory (np. igłą). Uformowane kawałki powinny wietrzyć się przez kilka godzin. Dopiero po tym czasie można przejść do wędzenia kiełbasek, które zajmuje zwykle kilka dni.