Czemu konserwanty w wędlinie są złe?

Konserwanty znajdują się obecnie w większości produktów spożywczych, jakie można znaleźć na rynku. To prowadzi niestety do jego nadmiernego przyjmowania przez człowieka, co ma negatywny wpływ na jego zdrowie i ogólne samopoczucie. Jakie są najpopularniejsze konserwanty w wędlinie i za co odpowiadają?

Azotyn sodu – najpopularniejszy konserwant

W większości paczkowanych wędlin dostępnych w sklepach znaleźć można właśnie ten konserwant. Warto również nadmienić, że jeśli wędlina zawiera azotyn sodu, z dużą dozą prawdopodobieństwa w jej składzie można znaleźć również cukier i inne substancje, które są zupełnie zbędne w tym kanapkowym dodatku.

Choć wielu producentów twierdzi, że jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia, nie można zaprzeczyć, że wykazuje negatywne konsekwencje dla ludzkiego organizmu, ściśle powiązane z koniecznością jego wydalenia przez wątrobę.

Mniej chemii to zdrowsza żywność

Wątroba, aby usunąć konserwanty (takie jak azotyn sodu) z ludzkiego organizmu, musi wykonać dodatkową pracę, która nie byłaby konieczna, gdyby zastąpiły je w diecie wędliny bez konserwantów. To duży zysk dla organizmu i jego ogólnego zdrowia między innymi ze względu na to, że wątroba – zamiast metabolizować konserwanty – może zająć się na przykład tłuszczami, tym samym prowadząc do obniżenia ogólnej masy ciała.

Naturalne wędliny paczkowane Tarczyński są równie praktycznym produktem co te zawierające dodatkowe, chemiczne substancje konserwujące. Jedyną różnicą jest konieczność spożycia produktu nieco szybciej. Wiąże się z nią również brak możliwości gromadzenia dużych (na przykład dwu- lub trzytygodniowych zapasów) wędlin: naturalny wrób niezawierający chemii po prostu się w tym czasie zepsuje.

Mając wybór między wędliną z konserwantami lub tą pozbawioną sztucznych substancji chemicznych, lepiej jest wybrać tę drugą przez wzgląd na szereg korzyści dla zdrowia. Taki rodzaj żywienia ma szczególne znaczenie dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku (bowiem ich organizmy gorzej radzą sobie z metabolizowaniem różnych substancji), jednak będą zdrowszą opcją dla każdego.