Niezbędne akcesoria do spaghetti

Spaghetti – słynna włoska potrawa, a więc makaron z sosem pomidorowym posypany bazylią i parmezanem powinno być najpierw odpowiednio przyrządzona, a następnie skonsumowana również we właściwy sobie sposób. Włosi bardzo wiedzą jak przygotować dobry makaron i jakie akcesoria będą do tego niezbędne. Czy wszystkie posiadamy je w swojej kuchni?

Garnek do gotowania makaronu

Wysokie i dość wąskie naczynie, w którym makaron stanie pionowo i nie będzie „kłaść się” na wodzie. Nie musimy go łamać, aby w całości się ugotował. Ciekawostką jest fakt, że wielu Włochów wrzuca makaron od razu do zimnej wody!

Metalowe szczypce

Po ugotowaniu makaronu, który jest gruby i często lepiący, ciężko nakłada się go na talerz. Proces ten ułatwią szczypce z metalu, które posłużą także później do przenoszenia mięsa z patelni, czy wykładania porcji sałatek. Najlepiej postawić na dobrych, producentów – polskich lub włoskich i kupić szczypce wykonane z wysokiej jakości komponentów.

Odpowiedni talerz

Płaskim talerzom mówimy stanowczo nie! Dlaczego we włoskich restauracjach podaje się makaron w głębokim naczyniu? Żeby makaron „nie uciekał” ze stołu. Dużo łatwiej nabiera się makaron z głębokiego talerza. Ma to również znaczenie dla sosu. Potrawa zostaje nim lepiej okraszona, sos powleka całą powierzchnię dania, a nie wylewa się bokami. Talerz do makaronu ma wysoki brzeg, co sprzyja wygodnemu nawijaniu makaronu na widelec.