Jaki wybrać, piec piekarniczy?

Pieczenie chleba czy wyrobów cukierniczych wymaga obróbki termicznej w piecu piekarniczym. Wybór urządzenia zależy od tego, co ma być produkowane i w jakich ilościach.

Piec piekarniczy gazowy

Jest to piec, w którym do ogrzewania używane jest paliwo gazowe. Jednym z takich pieców jest piec obrotowy wózkowy, który jest zbudowany z dużej komory wypiekowej, wymiennika ciepła, wytwornicy pary, izolacji i obudowy ze stali nierdzewnej. W komorze znajduje się wózek z produktem.

W tym typie pieca można szybko zmieniać temperaturę, a co się z tym wiąże, piec różny asortyment. Piece obrotowe wózkowe zajmują niewiele miejsca.

Piece obrotowe wózkowe polecane są do wypieku chleba, bułek, drożdżówek, a nawet delikatnych bez.

Piec piekarniczy elektryczny

Jest to urządzenie, w którym ciepło generuje prąd elektryczny. Piec ten posiada system grzałek metalowych lub ceramicznych. Jego zaletą jest możliwość regulowania temperatury oddzielnie w każdej komorze, a nawet wyłączenie poszczególnych komór.

Piec piekarniczy elektryczny zajmuje niewielką przestrzeń, a więc dostęp do jego elementów i serwisowanie nie nastręcza trudności.

Jak wybrać piec piekarniczy?

Piec piekarniczy musi być dostosowany do tego, co chcemy piec. Jeśli jest to średnia albo mała piekarnia, to powierzchnia wypiekowa powinna mieć max.10 m kw. Większe piece są wykorzystywane w przypadku piekarni obsługujących dużą liczbę sklepów.

Nie jest korzystne, jeśli piec jest zbyt duży, ponieważ będzie generował zbyteczne koszty.

Dla cukierni jest korzystne zaopatrzenie się w piec elektryczny, ponieważ łatwo się w nim kontroluje temperaturę.