Jak wybrać taboret gastronomiczny?

Należy mieć świadomość, że taboret grzewczy przemysłowy staje się coraz bardziej popularny w zakładach gastronomicznych i obiektach żywienia zbiorowego. To proste urządzenie jest znakomitym uzupełnieniem sprzętu kuchennego.

Co warto wiedzieć o produkcie?

Może być wykorzystany wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przygotowania dużej ilości posiłków. Jego podstawowe funkcje użytkowe to: gotowanie, smażenie i podgrzewanie. Taboret gastronomiczny jest rodzajem przenośnej kuchenki. Występuje w kilku wersjach: elektrycznej, gazowej, indukcyjnej i elektryczno-gazowej. Renomowani producenci mają w swoich ofertach taborety o różnej wysokości, od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Wyposażenie sprzętu w nóżki zapewnia regulację do odpowiedniej wysokości.

Walory taboretu gastronomicznego

taboret gastronomiczny

Solidna konstrukcja daje pewność bezpiecznego użytkowania. Wykonanie urządzenia ze stali nierdzewnej gwarantuje trwałość działania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów omawianego produktu. Co do cen urządzeń warto zajrzeć i sprawdzić chociażby tutaj.

Konstrukcja sprzętu umożliwia utrzymanie czystości i higieny. Taboret grzewczy przemysłowy równomiernie ogrzewa dno naczynia, efektywnie wykorzystując gaz czy energię elektryczną. Dzięki takiej obróbce termicznej potraw, taboret gastronomiczny jest wydajny i niezawodny przez długi czas.

Co jeszcze warto wiedzieć o omawianym produkcie?

Taboret gastronomiczny spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Niewysokie urządzenie gwarantuje właściwą ergonomię pracy. Sprzęt posiada zabezpieczenia w postaci lampek sygnalizacyjnych. Taboret gazowy wyposażony jest w zawór, który umożliwia odcięcie gazu oraz w palnik zapalany pilotem. Zapewnia więc zachowanie wszystkich przepisów BHP. Taboret grzewczy przemysłowy ma dużą moc grzewczą, dzięki czemu potrawy przyrządzane są szybko i sprawnie. Można na nim przygotowywać posiłki w naczyniach do 100 litrów.