Przemysłowa szafa chłodnicza – co trzeba wiedzieć?

Przemysłowa szafa chłodnicza jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia lokalu gastronomicznego. Jej głównym zadaniem jest oczywiście utrzymanie świeżości produktów, dzięki czemu można liczyć na wysoką jakość podawanych dań. Wydajne urządzenia chłodnicze są dobrym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć straty żywności.

Z jakiego materiału wybrać szafę chłodniczą?

Materiał wykonania szafy chłodniczej GastroNet24 odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Najlepszym wyborem jest oczywiście sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej, który może pochwalić się dużą wytrzymałością nawet przy intensywnym użytkowaniu. Stal nierdzewna jest materiałem bardzo łatwym w utrzymaniu czystości, dzięki czemu nie trzeba marnować czasu na czyszczenie. Coraz większą popularność zdobywa przemysłowa szafa chłodnicza z obudową ze stali malowanej proszkowo. Ich wadą jest jednak nieco mniejsza trwałość.

Jakie dodatkowe funkcje?

W dzisiejszych czasach rekordy popularności biją szafy chłodnicze gastronomiczne wyposażone w system No Frost. Urządzenia wyposażone w ten system nie wymagają rozmrażania szafy. Wynika to oczywiście z tego, że w komorze nie gromadzi się szron. Pamiętać należy o tym, że w dużej mierze to właśnie gromadzący się szron znacząco zmniejsza wydajność chłodziarki. Profesjonalne szafy chłodnicze gastronomiczne coraz częściej wyposażone są w automatyczny system odparowania skroplin.

Jaki czynnik chłodniczy wybrać?

W chłodziarkach gastronomicznych stosuje się różne czynniki chłodnicze. Największym zainteresowaniem cieszą się freony. Mowa tutaj oczywiście o związkach węgla, chloru i fluoru. Największym atutem jest duża wydajność i nietoksyczność. Godne polecenia są przede wszystkim freony HFC, które nie stanowią nawet najmniejszego zagrożenia dla warstwy ozonowej.