Jak piękne podać deser?

Upiekliśmy już deser, zaraz przychodzą goście, a my zastanawiamy się jak go podać? Doskonałym i sprawdzonym sposobem będzie patera do ciasta. To eleganckie naczynie stołowe, którego forma przypomina talerz umieszczony na podstawce lub zgrabnej nóżce. Nasze wypieki na pewno będą wyglądać na niej niezwykle apetycznie.

Smakołyki na poziomie

patera do ciasta

Jednopoziomowa patera do ciasta będzie idealna jeżeli planujemy serwować tylko jedno słodkie danie. Jeżeli chcemy naszym gościom zaoferować kilka ciast lub połączyć je z dodatkowymi smakołykami, lub owocami, warto pomyśleć o naczyniach kilkupoziomowych. Jeden poziom należy zarezerwować dla jednego typu serwowanych dań, czyli na przykład:

  • Pierwszy poziom: owoce (np. truskawki, maliny, winogrona, borówka amerykańska);
  • Drugi poziom: makaroniki z różnymi nadzieniami (np. ciemna i biała czekolada, mus cytrynowy, krem waniliowy);
  • Trzeci poziom: ciasto/tort (tort czekoladowy lub dekoracyjny sernik z mango).

Oczywiście układ możemy dostosowywać do własnych preferencji. Najważniejsze, żeby efekt końcowy zachwycił naszych gości.

Tu można znaleźć ofertę patery do ciasta: https://sklep.technica.pl/patery-i-etazery

Porcelana na ratunek elegancji

Serwując nasze wypieki, nie zapominajmy także o innych elementach zastawy. Uczta będzie wyglądała wspaniale, jeżeli podamy naszym gościom piękne filiżanki oraz unikatowe talerzyki, a na stole będzie na nich czekała elegancka cukiernica i dzbanek pełen świeżo przyrządzonej herbaty. Naczynia, w tym również patery do ciast, wyglądają szczególnie elegancko jeśli wykonane są z białej porcelany. Ale bez obaw – możemy też zdecydować się na produkty wykonane ze szkła. To także bardzo estetyczne rozwiązanie.