Jak działa gofrownica profesjonalna? Rodzaje konstrukcji

Gofry często podawane są z syropem klonowym, konfiturami owocowymi, syropem, bitą śmietaną, kremem, masłem, dżemem, lodami, czekoladą i innymi polewami. Gofry są popularne w kuchni śniadaniowej, ale są również spożywane w innych posiłkach, np. na deser. Do ich przyrządzenia przydaje się gofrownica profesjonalna, która jest urządzeniem kuchennym służącym do przyrządzania gofrów w kuchni komercyjnej.

Jak działa gofrownica profesjonalna?

gofrownica

Gofrownice (dostępne tutaj) często składają się z metalowej lub żeliwnej pokrywy na zawiasach, która otwiera się, aby zamienić ciasto w gofry. Ciasto wlewa się do środka, a pokrywę zamyka się pod ciśnieniem. Nowoczesne modele są wyposażone w powierzchnie nieprzywierające lub płyty ceramiczne, które ułatwiają obsługę i zapobiegają przywieraniu.

Wielomiejscowa gofrownica profesjonalna

Wiele nowoczesnych gofrownic jest cyfrowych i może korzystać z 1, 2, a nawet 3 i 4 miejsc do przygotowania jednocześnie. Niektóre dają możliwości przyrządzania wypieków w kształtach nieregularnych. W ofertach sklepów znaleźć można gofrownice, które przygotowują wypieki okrągłe, w kształcie serca, wafla bądź innym.

Profesjonalne modele posiadają wskaźniki pokazujące, kiedy gofry są gotowe do wyjęcia spod przykrywy. Podczas gotowania gofrów, para i dym wydostają się przez otwory wentylacyjne gofrownicy. Są ogrzewane energią elektryczną. Ich moc może się różnić w zależności od potrzeb.

Moc i waga gofrownicy

Zwykle komercyjna gofrownica pozwala na podgrzewania z mocą 1500 – 2500 watów. Maszyna może być wykonana z aluminium lub żeliwa. Wykorzystany materiał ma wpływ na całkowitą wagę. Ma to znaczenie w kwestii transportu – cięższy model może stanowić poważne utrudnienie.